HistorieHistorie

Pod názvem Novobydžovský čtverec se v našem městě jezdily v letech 1947-58 motocyklové závody. Mezi jejich účastníky čteme známá jména, jako např. Staša, Lucák, Šťastný, Juhan, Vitvar a další. 

Osm novobydžovských čtverců

I. ročník rychlostního závodu motocyklů na trati vějířovité žulové dlažby o délce 2 km se startem a cílem u budovy ONV se konal v neděli 20. července 1947. Junioři jeli 10×, senioři 20×. Junioři měli pět kategorií: do 125 ccm, do 175 ccm, do 250 ccm, a přes 350 ccm. Senioři měli tři kategorie: do 250 ccm, do 350 ccm a přes 350 ccm.

Závodu se zúčastnili např. Franta Juhan, Praha (Vellocette), Jan Lucák, Praha (Walter), Vincenc Staša, Zlín (Norton).

Prvních pět ročníků uspořádal Autoklub Nový Bydžov, další Svazarm a Okresní automotoklub Nový Bydžov.

Dobové fotografie

Pokračování tradice

Po třicetiosmi letech od posledního závodu se nám v roce 1996 podařilo s partou nadšených lidí navázat na tuto tradici a uskutečnit Novobydžovský čtverec jako rallye auto-moto veteránů. Akce se stala významnou kulturně společenskou záležitostí našeho města. A tak každoročně 5. července se na bydžovském náměstí sjíždí kolem padesátky účastníků, aby v doprovodu živé dixilendové hudby představili své stroje. Po jízdě zručnosti, v oblacích vůně benzínu a ricínového oleje, vyráží na 60-70 km dlouhou trať, kde čelí nástrahám organizačního týmu v úkolech dovednostních i vědomostních.

Rozhodli jsme se v článku moc nejmenovat, protože víme, že na někoho nevzpomenout je horší než splést si brzdu s plynem, ale nelze nevzpomenout nejstaršího pravidelného účastníka pana Jiřího Bulíčka z Hradce Králové, který každoročně v Bydžově svírá volant své tatry jako Veřmiřovský (oba jsou ročník 1928!). Častým návštěvníkem závodů bývá známý publicista, pracovník NTM pan Petr Kožíšek.

Od roku 1996 byl závod pořádán pod hlavičkou kulturního klubu MEKKA a jezdil se jako veterán rallye. Hlavními pořadateli a organizátory jsou P. Klepač, M. Tupec, S. Horák, L. Ondra, J. Barva, J. Hruška, J. Vidra, J. Havlík, B. Klouzek, M. Ondrová, M. Klepačová, P. Vodák, manželé Lhotovi a další dobrovolníci. Od roku 2003 je pořadatelem nově vzniklé občanské sdružení Novobydžovský čtverec – Klub přátel historických vozidel. Předsedou klubu je pan P. Klepač, správní radu tvoří pan J. Havlík, pan S. Horák, pan P. Klepač a paní R. Lhotová.
Dne 12.3.2020 byla zvolena nová správní rada ve složení: Pavel Klepač, Jiří Havlík, Renata Lhotová.

Po navázání kontaktu s panem Ing. Vladimírem Junkem a jeho ženou nese od roku 2005 závod Novobydžovský čtverec čestný přídomek Memoriál Elišky Junkové.

Tak nezapomeňte do Bydžova na čtverec!